Katodik Koruma Ölçümü

Paylaş

Katodik Koruma Ölçümü Nedir?

 

Metal yapıları bulundukları ortam içerisinde elektrokimyasal yolla korozyondan koruma metodur. Yani katodik koruma elektrokimyasal bir olay olup, amaç metal yapıda korozyonu meydana getiren oksijeni metal yapıdan uzaklaştırmaktadır.


Katodik korumanın işletme ve bakım kontrellerinin periyodik olarak yapılmaması halinde koruma sistemi etkisini yitirir. TS 9234 standardına göre yeraltı metal boru ve tanklara katodik koruma yapılmalıdır. Katodik korumalı sistemlerin ölçüm ve kontrollerinin TS 5141 EN 12954 nolu standartta belirtildiği üzere yılda en 2 defa yapılması gerekmektedir.


Ayrıca. 04.07.2014 tarih ve 29050 Resmi gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Ham Petrol ve Doğal Gaz Boru Hattı Tesislerinin Yapımı ve İşletilmesine dair teknik emniyet ve çevre yönetmeliği uyarınca boru hattı tesislerinin güvenli işletimi açısından katodik koruma donanımının işler durumda olması ve tüm katodik koruma tesislerinin performansının en azından yıllık olarak test edilmesi gerekmektedir.

 

Uygulama alanları aşağıdaki şekildedir.
 

Yer altı yakıt depolama tankları
Toprak seviyesi tank tabanları
Yakıt ve petrol dağıtım sistemleri

İçme suyu dağıtım sistemleri
Doğalgaz dağıtım sistemleri
Sıkıştırılmış hava dağıtım sistemleri
Yangın sistemleri
Kanalizasyon sistemleri
Deniz rıhtımları ve iskele çelik kazıkları


  

Biz Kimiz?

Şirketimiz Bursa'da kurulmuş olup tüm TÜRKİYE'de konusunda uzman ve yenilikçi yetkili Makine, Elektrik-Elektronik Mühendisleri ile periyodik kontrol, test ve muayene hizmeti vermektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2023 Metin Soğancı
SiteMap  |  Tasarım : interbim.com

  WhatsApp